Viikon kysymys: Osakehuoneiston haltuunotto?

Asunto-osakeyhtiö otti haltuun yhden huoneiston maksamattomien vastikkeiden takia ja vuokraa asunnon tulojen saamiseksi. Vuokra ei kuitenkaan kata kokonaan vastikkeiden määrää, vaan joka kuukausi muodostuu lisää vastikevelkaa. Onko huoneiston omistaja vastuussa myös tältä ajalta vastikevelasta vai onko asunto-osakeyhtiö itse vastuussa haltuunoton ajalta tästä vastikevajauksesta?
Vastaus:
Huoneiston omistaja on vastuussa myös erotuksesta, jota vuokralla ei saada katettua, edellyttäen, että haltuunotettu huoneisto on vuokrattu käypään hintaan.
"Tämä vastaus on annettu vain kysymyksestä ilmenevien seikkojen perusteella tuntematta asiaan liittyviä yksityiskohtia. Vastauksessa ei näin ollen ole voitu huomioida kaikkia asian ratkaisuun vaikuttavia seikkoja. Jos käytät tätä vastausta jossain muussa asiayhteydessä ei vastauksen laatija ole siitä vastuussa. Jos haluat lisätietoja, ota yhteyttä vastauksen laatineeseen juristiin, puhelin 029 009 2590."
Markus Talvio
Lakimies
JuriNet
Sinua voisi kiinnostaa myös:

Voivatko hallitus ja isännöitsijä määrätä remonteista?

Avainten jakaminen?

Viikon kysymys: Yhtiöjärjestyksen muutoksesta erilliskorvaus isännöitsijälle?

Osakkaan oikeus nähdä asiakirjoja?

Mitä tehdä, kun hallitus panttaa tietoja?

Viikon kysymys: Isännöitsijä laiminlyö suurimman osan velvollisuuksista

Viikon kysymys: Talo tyhjillään - lämmitys pois päältä?

Maksaako taloyhtiö kylpyhuoneen haljenneen seinän korjaukset?

Viikon kysymys: Ikkuna hätäuloskäyntinä?
