Viikon kysymys: Trampoliini yhtiön vastuulla vai ei?

Taloyhtiössämme on 8 eri asuntoa ja taloyhtiön yhteisellä pihalla on tällä hetkellä osan osakkaista itse hankkima trampoliini. Nyt tuo trampoliini on tullut ikänsä päähän. Kuuluuko uuden trampoliinin hankita taloyhtiölle, vaikka osa osakkaista ei halua osallistua kustannuksiin? Tällä hetkellä ainakin 3 kahdeksasta asunnosta on sanonut ettei halua osallistua kustannuksiin. Perheissä ei ole tarvetta trampoliinille.
Kysymys: Trampoliini yhtiön vastuulla vai ei?
Vastaus:
Niiden osakkaiden, jotka eivät trampoliinia halua, ei tarvitse osallistua sen hankintakustannuksiin. Toki yhtiökokous voi asunto-osakeyhtiölakia noudattaen tehdä päätöksen trampoliinin hankkimiseksi yhtiön varoilla rikkomatta kuitenkaan osakkaiden yhdenvertaisuusperiaatetta. Taloyhtiön siis ei tarvitse hankkia uutta trampoliinia, enkä suosittele, että taloyhtiö sitä edes hankkisi. Kyse voi olla nimittäin vahinkotilanteessa jopa siitä, että joku väittää yhtiön olevan korvausvelvollinen, jos sen hankkiman trampoliinin käyttämisessä joku lapsista loukkaantuu vakavasti. Yhtiö ei vastaa osakkaiden itsensä hankkimien kalusteiden turvallisuudesta. Vastuu on vanhemmilla. Joka tapauksessa pelisäännöt ovat tarpeen trampoliinin käyttämisessä ja myös vanhempien valvontavelvollisuus on seikka, joka tulisi jokaisen muistaa.
"Tämä vastaus on annettu vain kysymyksestä ilmenevien seikkojen perusteella tuntematta asiaan liittyviä yksityiskohtia. Vastauksessa ei näin ollen ole voitu huomioida kaikkia asian ratkaisuun vaikuttavia seikkoja. Jos käytät tätä vastausta jossain muussa asiayhteydessä ei vastauksen laatija ole siitä vastuussa. Jos haluat lisätietoja, ota yhteyttä vastauksen laatineeseen juristiin, puhelin 029 009 2590."
Markus Talvio
OTM, Toimitusjohtaja
JuriNet Tampere
Aiheeseen liittyvää

Voivatko hallitus ja isännöitsijä määrätä remonteista?

Avainten jakaminen?

Viikon kysymys: Yhtiöjärjestyksen muutoksesta erilliskorvaus isännöitsijälle?

Viikon kysymys: Talo tyhjillään - lämmitys pois päältä?
