• Etusivu
  • Osakas

Oikea talkkari voi säästää taloyhtiön hallitukselta vaivaa ja rahaa

Rakentajan toimitus
Päivitetty 02.03.2022
202112_74274.jpg

Satakunnan ainut oikea talkkari Pekka Mäkelä.

Ensin hän ripustaa verhot tankoon, sitten hiekoittaa pihan ja seuraavaksi auttaa asukasta kiinnittämään taulun seinälle. Jossain välissä hän käy antamassa pesutuvan avaimen pyykkivuorolaiselle.

Pekka Mäkelä arvelee olevansa Satakunnan ainut oikea talkkari. Muualta maasta taitaa löytyä jokunen kollega. Mäkelä toimii kolmen vierekkäisen taloyhtiön talonmiehenä. Työsuhde on kestänyt jo vuodesta 1977 asti. Työstään hän löytää vain hyviä puolia. – Hyvin olen viihtynyt. En kai näin kauan olisi ollut, jos työssä olisi huonoja puolia.

Taloyhtiön oma talkkari on unelma-ammatissaan

Mäkelä on kutsumusammatissa. Hänen lapsuudenperheensä vieraili usein Porin keskustassa ystäväperheen luona. Perheen isä oli talonmies, äiti siivosi rappukäytäviä. Jo silloin syttyi haave talonmiehen ammatista.

Hän ehti tehdä ensin muita töitä, mutta sitten tärppäsi, kun Käppärän kolmen taloyhtiön talkkarin paikka tuli auki. Nuori perhe muutti taloihin asumaan ja Pekka Mäkelä pääsi unelmatyöhönsä. Nykyään Mäkelä ei enää asu Käppärän taloissa, mutta pääsee tarvittaessa nopeasti paikalle.

Talkkari on paikalla aamusta iltaan

Käppärän talonmiehen työpäivä alkaa aamulla kello 7 ja jatkuu aina kello 17:ään asti. Päivällä hänellä on pari tuntia omaa aikaa, ettei mene ylitöiksi. Työaika on perua siltä ajalta, kun piti olla saatavilla ennen asukkaiden töihin lähtöä ja työstä palaamisen jälkeenkin.
Talonmies päivysti aina aamun ensimmäisen tunnin ja työajan viimeisen tunnin, jotta asukkaat varmasti saivat hänet kiinni. Nyt kännykkäaikana kiinni saaminen on helpompaa, mutta työaika toimii yhä.

Kukin kolmesta talosta muodostaa oman taloyhtiönsä. Asuntoja on kaikkiaan 109. Niiden koko vaihtelee reilusta 30 neliöstä noin 60 neliöön. Pienimmissä on makuuhuone ja tupakeittiö, suurimmissa kolme huonetta ja keittiö. Jonkin verran on sijoitusasuntoja, joissa vuokralaiset saattavat vaihtua, mutta moni asukas on elänyt Käppäräntien taloissa vuosikymmeniä.

Oma talkkari korjaa paikat tuossa tuokiossa.
Oma talkkari korjaa paikat tuossa tuokiossa.

Tavanomaisten huoltotöiden, kuten lumenluonti, nurmikonleikkuu tai pensasaitojen siistiminen, lisäksi Pekka Mäkelä usein auttaa asukkaita kotien pienissä töissä. Hän on vaihtanut monet lamput, ripustanut verhot tai naulannut taululle koukun seinään.

– Autan mielelläni. Eikä kaikilla ole tuttuja tai sukulaisia, jotka voisivat auttaa.
Mäkelä myös tekee monet yhteisten tilojen pienet korjaukset itse. Tai sitten ne tehdään talkoilla – kuten sokkelin maalaus muutama vuosi sitten. Talon asukkaat maalasivat sokkelit porukalla.

Oma talkkari huomaa ongelmat

Kun talonmies on paljon paikalla, hän huomaa nopeasti, jos joku paikka repsottaa. Pienet korjaukset hoituvat ihan Mäkelän omalla päätöksellä, vähän isommista lähtee tieto taloyhtiön hallitukselle.

– Uskon, että oma talonmies säästää taloyhtiöiltä rahaa ja maksaa itse itsensä. Minäkin teen paljon sellaisia korjauksia, jotka muuten pitäisi tilata jostain ulkopuolelta, pohtii Mäkelä

Taloyhtiön hallitukselta säästyy rahan lisäksi paljon vaivaa, kun oma talonmies pitää huolta paikoista. Pienet puutteet tai viat eivät ehdi muuttua suuriksi, kun talkkari tarkkailee ja pitää huolta yhteisistä tiloista ja tarvittaessa asunnoistakin.

Mäkelä kiittelee, että hänen työpaikallaan asuu fiksuja ihmisiä. Ani harvoin on tarvinnut lähteä avaamaan ovea keskellä yötä. Tosin vastikään piti pelastaa yksi asukas keskellä päivää pulasta, kun hän ei päässyt ovesta ulos. Lukko oli jollain tapaa jumittunut, eikä suostunut aukeamaan. Siinäkin tilanteessa talon oma talkkari ehti paikalle nopsaan.

Talkkari luo turvallisuutta taloyhtiöön

Moni asukas on todennut, että tuntuu turvalliselta, kun talossa on oma talonmies. Turvallisuuden tunnetta lisää myös se, että Mäkelä on hoitanut tehtävää niin kauan, jo 44 vuotta. Ollaan tuttuja puolin ja toisin.

­– Moni mummo on sanonut, että tuttu ihminen tuo turvallisuuden tunnetta. On helppo soittaa, jos on vaikka viemäri tukossa tai lukko jumissa.

Vaikka Mäkelä ei huonoja puolia työstään löydäkään, on yli neljäänkymmeneen työvuoteen mahtunut myös surullisia tapahtumia. Hiljattain omaiset olivat huolissaan yksin asuneesta vanhuksesta. Hän löytyi kotoaan menehtyneenä.

Parasta tässä työssä ovat Pekka Mäkelälle ihmiset ja heidän auttamisensa. Mukavaa on myös tietty vapaus ja omatahtisuus, vaikka luonto toki asettaa oman rytminsä tekemisille. Kun lunta tulee, se on aurattava. – Työ on monipuolista ja jokainen päivä on erilainen, kertoo Mäkelä.

Perhe mukana talkkarin töissä

Pekka Mäkelä ajatteli pienenä poikana, että talonmiehen työssä on hienoa myös se, että voi olla paljon lasten kanssa. Ystäväperheen esimerkki innosti. Siellä lapset saivat olla mukana vanhempien töissä. Sekin haave on toteutunut. Aluksi perhe asui isän työmaalla ja myöhemminkin lapset saattoivat olla mukana askareissa.

Nyt mukana kulkee jo seuraava sukupolvi. Haastattelupäivänä Pekka Mäkelä on hakenut lapsenlapsensa koulusta. Pannuhuoneessa sijaitsevassa talonmiehen toimistossa lapsi tekee omia juttujaan ja isoisä töitään.

Mäkelällä on talonmiehen töissä mukana jo toinen sukupolvi.
Mäkelällä on talonmiehen töissä mukana jo toinen sukupolvi.
Huomio

Huomio

Pekka Mäkelällä on myös tärkeä viesti kaikille kerrostaloasujille.

– Pitäkää huolta naapureistanne, opetelkaa tuntemaan toisenne. Varsinkin, jos talossa asuu iäkkäitä ihmisiä, kannattaa välillä katsoa, onko naapuria näkynyt. Meidän taloissamme on onneksi paljon pitkäaikaisia asukkaita, jotka tuntevat toisensa.

Osakas
taloyhtiön hallinnointi
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen omataloyhtio.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

piirretty kuva kun taloyhtiön hallituksen jäsenet seisovat kerrostalon katolla
Ovatko taloyhtiösi vastuuhenkilöt ajan tasalla?
Yhtiökokouksen valinnan jälkeen uusi hallitus aloittaa työnsä heti. Jotta hallituksen jäsenet voivat toimia virallisesti yhtiön edustajina, heidän tietonsa tulee ilmoittaa Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH) ylläpitämään kaupparekisteriin viipymättä.
20221_76672.jpg
Kenen vastuulla on pihan talvi­kunnossapito?
Kun taloyhtiön pihalla on liukasta, kenen vastuulla on huolehtia, että kukaan ei loukkaa siinä itseään? Kiinteistön ja katualueen talvikunnossapito ei ole vain vitsin ja leikinasia, vaan hyvässä kunnossa oleva piha-alue on kaikkien etu.
asukas keskustelee remontin työnjohtajan kanssa ja he katselevat suunnitelma paperia remontoitavassa huoneessa
Taloyhtiön kunnossapito- ja muutostyöt
Kunnossapitovastuu yhtiön rakennuksesta ja muista tiloista jaetaan osakkeenomistajien ja yhtiön kesken asunto-osakeyhtiölain 4. luvun ja 2 §:n säännösten mukaisesti. Laista aiheutuva kunnossapitovastuu on sikäli tahdonvaltainen, että yhtiöjärjestyksessä voidaan määrätä laista poikkeavasti kunnossapitovastuun jaosta. Asunto-osakeyhtiölain velvoitteista kertoo porilainen asianajaja Markku Asmala Asianajotoimisto Asmala Härmäläinen Santavuo Oy:stä.
taloyhtiön vuosikello vuodenajat
Taloyhtiön vuosikello
Omataloyhtiö.fi tarjoaa sinulle vuosikellon taloyhtiön tapahtumien tarkasteluun ja muistuttaa sinua tulevista ja tärkeistäkin taloyhtiön vuosittaisista tapahtumista.Taloyhtiön vuosikelloa on tarkasteltu niin hallituksen, kiinteistön kuin asukkaankin näkökulmasta. Vuosikellosta löydät kuukausittain kaiken tarpeellisen tiedon taloyhtiön vuosittaiseen toimintaan ja tapahtumiin.Taloyhtiön vuosikello auttaa sinua pysymään ajan tasalla taloyhtiösi tapahtumista ja antaa samalla myös uusia vinkkejä toiminnan parantamiseen.Olemme koonneet taloyhtiön vuosikelloihin muutamia ajankohtaisia artikkeleita suunnittelun ja ideoinnin tueksi. Vuosikelloista pääset kätevästi siirtymään sinulle tärkeisiin ja mielenkiintoisiin artikkeleihin Omataloyhtö.fi-sivustolla.
kokouspöydän ääressä puheenjohtaja istuu pöydän päässä ja kaksi miestä kättelee pöydän yli
Kuka voi olla hallituksen jäsen?
Hallituksen jäsenen toimikausi päättyy hänen valintaansa seuraavan valinnasta päättävän varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Yhtiöjärjestyksessä voidaan määrätä muusta määräaikaisesta tai toistaiseksi jatkuvasta toimikaudesta.Hallituksen jäsenet valitsee yleensä yhtiökokous. Yhtiöjärjestykseen voidaan kuitenkin ottaa määräys siitä, että alle puolet hallituksen jäsenistä voidaan valita muussa järjestyksessä.Hallituksen jäsenyys on vapaaehtoista, mistä seuraa, että hallituksen jäsen voi erota koska tahansa. Eroamisesta tulee ilmoittaa hallitukselle. Hallituksen jäsenen voi erottaa se, joka hänet on valinnut, käytännössä siis yhtiökokous.Jos yhtiön hallitus ei täytä jäsenen eroamisen jälkeen lain tai yhtiöjärjestyksen määräystä hallituksen kokoonpanosta, tulee hallituksen muiden jäsenten huolehtia siitä, että toimenpiteisiin uuden jäsenen valitsemiseksi ryhdytään. Mikäli kaikki hallituksen jäsenet eroavat, jokainen heistä on erikseen vastuussa siitä, että taloyhtiön yhtiökokous kutsutaan koolle uuden hallituksen valitsemiseksi.Hallituksen jäsenellä ei ole erityisiä kelpoisuusvaatimuksia. Uuden asunto-osakeyhtiölain 7-luvun 10 §:n mukaan hallituksen jäsenenä ei voi olla oikeushenkilö eikä alaikäinen tai henkilö, jolle on määrätty edunvalvoja. Jäsenenä ei myöskään voi olla henkilö, jonka toimintakelpoisuutta on rajoitettu tai joka on konkurssissa.Vähintään yhdellä hallituksen jäsenellä oltava asuinpaikka Euroopan talousalueella, ellei rekisteriviranomainen myönnä yhtiölle lupaa poiketa tästä. Tavallista on, että yhtiön hallitus valitaan osakkeenomistajien keskuudesta.Isännöitsijä voi olla hallituksen jäsen.
20223_77505.jpg
Voiko yhtä osakasta uhata talo­yhtiön ilman­vaihdon mittauksen laskulla?
Voiko taloyhtiön isännöitsijä uhata yksittäisiä osakkeenomistajia koko taloyhtiön ilmanvaihdon uudelleenmittauksesta ja säätämisestä aiheutuvalla laskulla?Laskutus perustuu väitteeseen, että kahdessa asunnossa olisi ilmanpoistoventtiilejä väännetty asukkaiden toimesta. Taloyhtiössä on yli 100 asuntoa ja on asuntoja, joissa mittauspöytäkirjojen mukaan ei ole päästy käymään ollenkaan eli lukemia ei ole, mm. samassa linjassa. Kyseisissä asunnoissa saatiin huonot mittaustulokset, josta syyte siis asukkaille.Venttiilejä ei ole vieläkään laitettu siihen asentoon, että ilmanvaihto olisi toimiva, eikä muitakaan toimenpiteitä ole tehty asian korjaamiseksi. Huolto kävi yhdessä asunnossa, mutta asia jäi sikseen. Talossa koneellinen poistoilmanvaihto ja lämmöntalteenotto.
20221_75507.jpg
Voiko taloyhtiö pakottaa osakkaan ottamaan lainaa yhtiön remonttiin?
Yhtiöömme on tulossa remontti. Yksi osakas haluaa taloyhtiön ottavan hänen osuutensa, eli noin 5.000 € yhtiölainana pankista. Voiko yhtiökokous enemmistön äänillä päättää olla ottamatta lainaa?
20221_74364.jpg
Viikon kysymys: Saako isännöitsijä toimia kokouksen puheenjohtajana?
Saako isännöitsijä toimia kokouksen puheenjohtajana? Minkälainen vastuu puheenjohtajalla on tekemistään ehdotuksista ja näille saamistaan päätöksistä asioissa, joita ei ole kokouskutsussa mainittu?Esim. jos kokouskutsussa mainitaan, että hyväksytään kylpyhuoneremontin kulut, niin voiko puheenjohtajan esityksestä päättää, että asia on loppuunkäsitelty? Kyseessä olivat siihenastiset kulut, joihin ei kuulunut yhtiön minulle korvattavaksi kuuluvia kuluja.
Kerrostalo alhaalta kuvattuna
Epämiellyttävä haju porraskäytävässä - mitä tehdä?
Asun kerrostalossa, jossa kaksi asuntoa/kerros. Naapurillani on viisi kissaa. Nyt jo parin kuukauden ajan on porraskäytävässä leijunut yököttävä kissan pissan haju. Toki ennenkin on ollut muutaman päivän hajuongelmia. Naapurilla on tapana säilyttää kissanpissan vaihtopusseja ulko-ovensa lähellä ja viedä sitten pois, kun on asiaa ulos. Olen laittanut asukkaalle pari kohteliasta kehotusta tehdä ongelmalle jotain. Hän ei vastaa myöskään ovikellon soittoon. Haju tunkeutuu jo oman asuntoni eteiseen, kun kuumuuden takia on pidettävä ikkunat raollaan ja parvekkeen ovi auki. Isännöitsijälle olen myös kertonut ongelmasta, ottaa yhteyttä, kunhan ehtii, oli isännöitsijän vastaus. Ystävät ja yläkerran naapurit yökkäilevät kanssani.Keneen otan yhteyttä, jotta hajuhaitasta pääsee eroon?
20227_79071.jpg
Hometta asunnossa - voiko hallitus/isännöitsijä joutua vastuuseen?
Jos asunto-osakeyhtiön vuokraamassa tilassa on hometta, voiko hallitus/isännöitsijä joutua vastuuseen, jos asialle ei tehdä mitään ja jollekin tulee esimerkiksi astma tai muita sairauksia kosteuden takia? Saako tuollaista tilaa edes käyttää?Entä saako isännöitsijä kilpailuttaa yrityksiä taloyhtiön remontteihin, joissa itse on osakkaana tai jotka ovat hänen omia? Jos hallituksen jäsenillä on suhteita remontointi yrityksiin, saako niitä kilpailuttaa/käyttää taloyhtiön kunnostukseen?
20098_18344.jpg
Kotitalousvähennys kannattaa käyttää
Kotitalousvähennys on verotuksessa tehtävä vähennys ja vähennystä saa kotona teetetystä työstä. Voit saada kotitalousvähennystä enintään 2 400 euroa vuodessa. Kotitalousvähennyksen omavastuu on 100 euroa henkilöltä vuodessa. Kotitalousvähennykseen oikeuttaa tavanomainen kodin/vapaa-ajan asunnon kunnossapito- ja perusparannustyö. Näiden lisäksi kotitalousvähennyksen saa myös tavanomaisesta kotona suoritettavasta hoiva- tai hoitotyöstä.
20122_29854.jpg
Korjausrakentamisen edelläkävijä
Eskon Oy on Suomen vanhin horminkorjausyritys. Yritys on erikoistunut myös ilmanvaihdon parantamiseen niin yksityishenkilöiden kuin teollisuuden kohteissa. Tämän lisäksi palveluvalikoimaan kuuluu erilaisia injektointitöitä, kuten kopolaattojen kiinnityksiä. Vuoden 2012 alusta EsKon on tehnyt myös vesikattojen tiivistystöitä.Eskon Oy:n monipuolinen tuotevalikoima takaa sopivat tuotteet jokaiseen tilanteeseen. Kyseessä on innovatiivinen yritys, joka kehittää jatkuvasti tuotteitaan ja palvelujaan. EsKon arvostaa laadukkaita, kestäviä ja ekologisia materiaaleja. Yritys pyrkii pieneen hävikkiin ja energiataloudellisuuteen myös tuotannossa. Eskon Oy sijaitsee hyvien liikenneyhteyksien päässä Helsingin Konalassa.Lisätietoa hormien kunnostuksesta

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton