• Etusivu
  • Isännöitsijä

Viikon kysymys: Kuinka kauan isännöitsijäntodistusta saa odotuttaa?

Rakentajan toimitusKaupallinen yhteistyöJurinet Oy logoJurinet Oy
Päivitetty 14.11.2024
20236_82003.jpg

Olen osakas ja olen pyytänyt jo kaksi kertaa (kuukausi sitten) isännöitsijäntodistusta. En ole saanut sitä vieläkään. Aina sanotaan että ensi viikolla. Mitä minun pitää tehdä? Ei ole edes tilinpäätöstä saatu tehtyä.

Kuinka kauan pitää odottaa lain sallimissa oloissa isännöitsijäntodistusta? En saa myytyä asuntoa ilman sitä.

Vastaus:

Isännöitsijän tulee toimittaa isännöitsijäntodistus viipymättä ja viimeistään kohtuullisessa ajassa. Jos isännöitsijä ei sitä toimita, voit aina myös saada sen hallituksen puheenjohtajalta.

Suosittelen vaihtamaan isännöitsijää jos hän ei hoida isännöitsijälle kuuluvia tehtäviä. Maksutta isännöitsijäntodistusta ei kuitenkaan tarvitse antaa.

Huomio

Huomio

"Tämä vastaus on annettu vain kysymyksestä ilmenevien seikkojen perusteella tuntematta asiaan liittyviä yksityiskohtia. Vastauksessa ei näin ollen ole voitu huomioida kaikkia asian ratkaisuun vaikuttavia seikkoja. Jos käytät tätä vastausta jossain muussa asiayhteydessä ei vastauksen laatija ole siitä vastuussa. Jos haluat lisätietoja, ota yhteyttä vastauksen laatineeseen juristiin, puhelin 029 009 2590."

Jurinet logo

Kysymykseen vastasi

MARKUS TALVIO
Toimitusjohtaja, OTM
Kiinteistölakimies
Jurinet Oy Lakiasiaintoimisto

Markus on erikoistunut asuntokauppaan-, rakentamiseen-, ja kiinteistönvälitykseen- sekä asunto-osakeyhtiö- ja kiinteistöoikeuteen liittyviin riita-asioihin. Talvio on arvostettu ja kokenut kouluttaja. Markus on luennoinut vuosia myös Rakentaja.fi ja Omataloyhtiö.fi seminaareissa ja messuilla.

Jurinet Oy on perustettu vuonna 2011 Tampereella 15 asianajotoimiston yhteenliittymäksi. Vuodesta 2015 lähtien Jurinet on ollut valtakunnallinen itsenäinen toimisto.

lakimies Markus Talvion kuva

Tarvitsetko lakimiehen apua?

Antamasi tiedot välitetään artikkelissa mainitulle yritykselle jatkokäsittelyyn.

Jurinet Oy
Isännöitsijä
viikon kysymys
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen omataloyhtio.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

Miksi kärhö ei kuki? Asiantuntija vastaa
Miksi kärhö ei kuki? Asiantuntija vastaa

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton