• Etusivu
  • Osakas

Viikon kysymys: Voiko toiminnantarkastuksen viivästyminen siirtää yhtiökokousta?

Markus TalvioKaupallinen yhteistyöJurinet Oy logoJurinet Oy
Julkaistu 08.07.20261 min
kysy-juristilta-kysy-vastaamme-palsta-omataloyhtiö-1920x1080

Varsinainen yhtiökokous on järjestettävä asunto-osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen määräysten mukaisesti. Toiminnantarkastuksen viivästyminen voi aiheuttaa käytännön haasteita, mutta ei välttämättä muuta lakisääteisiä määräaikoja.

Tilinpäätös valmistui helmikuussa ja taloyhtiön hallitus hyväksyi sen maaliskuussa, jonka jälkeen toiminnantarkastaja sai tiedon valmiudesta tarkistukseen. Asia ei ole edennyt ja eräpäivä yhtiökokoukselle 30.6.26 lähenee. Voiko yhtiökokouksen pitää myöhemmin kuin viimeistään 6 kk tilikauden päättymisestä?

Vastaus

Asunto-osakeyhtiölain mukaan varsinainen yhtiökokous on pidettävä kuuden kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä. Yhtiöjärjestyksessä ei voida määrätä muusta määräajasta.

Jurinet logo
https://www.jurinet.fi/yhteys/?utm_source=www.omataloyhtio.fi&utm_medium=content&utm_campaign=partnership

Kysymykseen vastasi

MARKUS TALVIO
Toimitusjohtaja, OTM
Kiinteistöjuristi
Jurinet Oy Lakiasiaintoimisto

Markus on erikoistunut asuntokauppaan-, rakentamiseen-, ja kiinteistönvälitykseen- sekä asunto-osakeyhtiö- ja kiinteistöoikeuteen liittyviin riita-asioihin. Talvio on arvostettu ja kokenut kouluttaja. Markus on luennoinut vuosia myös Rakentaja.fi ja Omataloyhtiö.fi seminaareissa ja messuilla.

Jurinet Oy on perustettu vuonna 2011 Tampereella 15 asianajotoimiston yhteenliittymäksi. Vuodesta 2015 lähtien Jurinet on ollut valtakunnallinen itsenäinen toimisto.

Markus Talvion kuva
Huomio

Huomio

"Tämä vastaus on annettu vain kysymyksestä ilmenevien seikkojen perusteella tuntematta asiaan liittyviä yksityiskohtia. Vastauksessa ei näin ollen ole voitu huomioida kaikkia asian ratkaisuun vaikuttavia seikkoja. Jos käytät tätä vastausta jossain muussa asiayhteydessä ei vastauksen laatija ole siitä vastuussa. Jos haluat lisätietoja, ota yhteyttä vastauksen laatineeseen juristiin, puhelin 029 009 2590."

Tarvitsetko lakimiehen apua?

Antamasi tiedot välitetään artikkelissa mainitulle yritykselle jatkokäsittelyyn.

Jurinet Oy
Osakas
yhtiökokous
laki
viikon kysymys
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen omataloyhtio.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

Lakimiehelle jätettyjä kysymyksiä ja vasta­uksia taloyhtiön yhtiö­kokouksesta
Osakas
Lakimiehelle jätettyjä kysymyksiä ja vasta­uksia taloyhtiön yhtiö­kokouksesta

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton