Vuokramarkkinoilla liikettä: sijoittajat kääntävät katseensa edullisiin asuntoihin ja kasvaviin kaupunkeihin
Alle 50 000 euron asunnot kiinnostavat

Vuokranantajat ennakoivat vuokra-asuntojen kysynnän kasvavan seuraavan 12 kuukauden aikana erityisesti Vaasassa, jossa yli puolet (51 %) uskoo kysynnän lisääntyvän. Myös Oulussa ja Tampereella odotukset ovat positiiviset: kummassakin kaupungissa 38 prosenttia vuokranantajista arvioi kysynnän kasvavan (Kuva Suomen Vuokranantajat ry).
(Tiedote 14.5.2025 Suomen Vuokranantajat ry)..
Vuokra-asuntojen kysynnän odotetaan kasvavan erityisesti Vaasassa, Oulussa ja Tampereella, käy ilmi Suomen Vuokranantajien huhtikuussa 2025 julkaisemasta Vuokranantaja-barometrista. Kyselyyn vastanneista yli 2000 asuntosijoittajasta 51 % uskoo kysynnän lisääntyvän Vaasassa, ja lähes 40 % arvioi kasvua tapahtuvan Oulussa ja Tampereella. Kouvolassa näkymät ovat selvästi vaisummat: vain 9 % ennustaa kysynnän kasvavan, ja yli neljännes vastaajista uskoo sen jopa laskevan. Kiinnostus kohdistuu erityisesti edullisiin, alle 50 000 euron sijoitusasuntoihin useimmilla paikkakunnilla.
– Vaasan väkiluvun kasvu on suhteellisesti ihan Suomen kärkilukemissa, joten on ymmärrettävä, että vuokranantajat odottavan kysynnän lisääntyvän siellä eniten. Kouvolassa tilanne on päinvastainen: väestön väheneminen saa monet uskomaan myös vuokrakysynnän hiipumiseen. On kuitenkin tärkeää erottaa väkiluvun muutokset ja vuokra-asuntokuntien määrän kehitys toisistaan. Kouvolassa on useana vuonna nähty, että vaikka väkiluku pienenee, vuokra-asuntokuntien määrä voi silti kasvaa, kommentoi Suomen Vuokranantajien ekonomisti Eemeli Karlsson.
Vuokranantajat ennakoivat vuokra-asuntotarjonnan lisääntyvän seuraavan 12 kuukauden aikana erityisesti pääkaupunkiseudulla. Espoossa 43 prosenttia uskoo tarjonnan kasvuun, Turussa ja Lahdessa osuus on 41 prosenttia, Vantaalla 39 prosenttia ja Helsingissä 38 prosenttia.
– Helsingissä tehtiin vapaana olevien yksiöiden määrässä kaikkien aikojen ennätys huhtikuussa. Sama koskee Turkua ja Oulua. Lisäksi pääkaupunkiseudulle on tälläkin hetkellä rakenteilla 5 600 pelkästään vuokrakäyttöön tulevaa asuntoa. Tampereella vastaava luku on 1 300 ja Turussa 1 400. Pulinat siis pois nurkan takana vaanivasta vuokra-asuntopulasta kasvukeskuksissa, Karlsson kuittaa.
Asuntosijoittajia kiinnostavat alle 50 000 euron asunnot
Barometrin mukaan Helsingissä ja Espoossa asuntosijoittajia kiinnostavat erityisesti yli 150 000 euron hintaiset sijoitusasunnot. Turussa, Vantaalla ja Tampereella suurin kiinnostus kohdistuu 100 000–149 000 euron asuntoihin. Sen sijaan viidellätoista muulla suurimmalla paikkakunnalla kiinnostus yli 100 000 euron sijoituskohteisiin hiipuu selvästi – näillä alueilla eniten kiinnostavat alle 50 000 euron hintaiset asunnot.
– Vaikka asuntosijoittajat yhdistetään usein uudiskohteisiin, todellisuudessa suurin osa on kiinnostunut vain vanhemmasta asuntokannasta. Vain pieni osa on kiinnostunut suhteellisesti kalliimmista asunnoista. Lähtökohtaisesti vanhemmissa asunnoissa kassavirta on huomattavasti toimivampi, toteaa Karlsson.
Info
Suomen Vuokranantajien Vuokranantaja-barometri toteutettiin kyselytutkimuksena. Kyselyyn vastasi 2029 yksityistä vuokranantajaa. Kysely toteutettiin 17.3.-6.4.2025. Vuokranantaja-barometri on toistuva tutkimus, joka toteutetaan puolivuosittain syksyllä ja keväällä.
Suomen Vuokranantajat ry on valtakunnallinen vuokranantajien edunvalvonta- ja palvelujärjestö.
Aiheeseen liittyvää

Yhtiökokous - onko sillä merkitystä?

Vuokrattavan huoneiston kunto ja korjaus

Laita tyhjät tilat tuottamaan kotimaisen varausjärjestelmän avulla

Vuokra-asunnon vakuutukset

Onko kyseessä jälleenvuokraus vai alivuokralainen?
