• Etusivu
  • Ajankohtaista

Korkein hallinto-oikeus määräsi 6,56 miljoonan euron sakot

Isännöintiliitolle ja alan yrityksille sakot hintojen korottamiseen tähdänneestä kilpailunrajoituksesta

Rakentajan toimitus
Päivitetty 30.06.2025
uutisia-taloyhtiö-1920x1080

(Tiedote: Korkein hallinto-oikeus, 26.6.2025)...

Korkein hallinto-oikeus katsoi ratkaisussaan, että Suomen Isännöintiliitto ry ja 6 alan yritystä* syyllistyivät hintojen korottamista koskevaan kiellettyyn yhteistyöhön, jolla pyrittiin kilpailunvastaisesti vaikuttamaan hintakehitykseen. Isännöintiliiton julkaisemilla tiedotteilla pyrittiin lisäksi vaikuttamaan koko isännöintialan hintoihin.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esitti markkinaoikeudelle helmikuussa 2021 yhteensä 22 miljoonan euron seuraamusmaksujen määräämistä Isännöintiliitolle ja alan yrityksille hintakartellista. KKV:n selvitysten perusteella yritykset ja Isännöintiliitto sopivat vuosina 2014–2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.

Markkinaoikeus määräsi joulukuussa 2022 Isännöintiliitolle ja kuudelle alan yritykselle yhteensä 4,93 miljoonan euron seuraamusmaksut. KKV, Kiinteistötahkola, REIM ja Retta valittivat markkinaoikeuden ratkaisusta korkeimpaan hallinto-oikeuteen (KHO).

KHO katsoi 26.6.2025 antamassaan ratkaisussa, että isännöintiyhtiöiden ja liiton menettelyssä oli kyse vakavasta ja suunnitelmallisesta kilpailurikkomuksesta. KHO:n mukaan yhtiöiden tavoitteena oli vaikuttaa kilpailunvastaisesti isännöintialan hintakehitykseen. Liiton julkaisemilla tiedotteilla pyrittiin vaikuttamaan koko isännöintialan hintoihin.

KHO katsoi, että rikkomus oli valtakunnallinen ja taloudelliselta laajuudeltaan melko merkittävä. Rikkomus oli kuitenkin KHO:n arvion mukaan KKV:n esittämää suppeampi. KHO korotti silti markkinaoikeuden määräämiä seuraamusmaksuja.

Olemme tyytyväisiä siihen, että KHO katsoi kyseessä olevan vakava rikkomus ja tunnisti yhtiöiden aloitteellisuuden ja aktiivisuuden kilpailunvastaisessa menettelyssä. – JOHTAJA JUULI BROMS

Toivomme, että tapaus herättää yritykset kiinnittämään huomiota siihen, millaista yhteistyötä ne voivat toimialajärjestöissä tehdä. Kilpailulaki ei estä normaalia toimialajärjestöjen edunvalvontaa. Toimialajärjestöt eivät kuitenkaan saa antaa hintasuosituksia eivätkä järjestöissä toimivat kilpailevat yritykset saa keskustella keskenään hinnoittelusta. YLIJOHTAJA TIMO MATTILA

Lisätietoa aiheesta:


* Colliers Finland Group Oy ja Retta Isännöinti Oy / Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy / OP Koti Kainuu Oy / Oulun Kiinteistötieto Oy ja Suomen Kiinteistöhallinta Oy / Retta Isännöinti Oy, Retta Oy, Retta Group Oy ja Retta Holding Oy / REIM Hämeenlinna Oy ja REIM Group Oy Ltd

Ajankohtaista
isännöinti
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

piirretty hahmo pitää sanomalehteä kädessä jossa lukee uutisia
Isännöinnin eettinen neuvosto antoi ensimmäisen suosituksensa – vaihdot hoidettava viivyttelemättä ja ammattimaisesti
(Tiedote: Keskuskauppakamari 10.4.2025)...Vuoden 2024 alussa Keskuskauppakamarin alaisuuteen perustettu Isännöinnin eettinen neuvosto on antanut ensimmäisen suosituksensa. Se koskee isännöinnin vaihtotilanteita ja korostaa aineiston oma-aloitteista ja ajallaan tapahtuvaa luovutusta.
20204_64036.jpg
Opas taloyhtiöille yhtiökokousten pitämiseksi poikkeusaikana
Koronavirusepidemian vuoksi taloyhtiöt ovat joutuneet miettimään yhtiökokouskäytäntöjään, jotta voidaan järjestää kaikille osakkaille turvalliset olosuhteet yhtiökokoukseen osallistumiseksi. Koostimme tähän asunto-osakeyhtiölain vaatimukset yhtiökokoukselle ja vaihtoehdot yhtiökokouksen pitämiselle.Asunto-osakeyhtiölaki edellyttää, että myös perinteinen kokous on järjestettävä, joten kokousta ei voi kokonaan järjestää teknisten apuvälineiden avulla etäkokouksena. Kokouksella on siis aina oltava aika ja paikka. Kokouspaikalla on oltava vähintään välttämättömät kokousvirkailijat (hallituksen puheenjohtaja + isännöitsijä). Viranomaiset eivät liene suoraan kieltäneen yhtiökokouksia, mutta ohjeistus on, että yli 10 henkilön kokoontumisia ei toteutettaisi. Tätä on syytä mahdollisuuksien mukaan noudattaa.Ellei yhtiöjärjestys kiellä etäosallistumista, voi yhtiön hallitus päättää etäosallistumismahdollisuudesta. Taloyhtiön hallitus päättää, mitä etäyhteyttä yhtiökokouksessa käytetään. Etäosallistumisen mahdollisuudesta ja toteutustavasta on aina mainittava yhtiökokouskutsussa sekä kerrottava riittävän selkeästi osakkaille ohjeet etäosallistumista varten. Kokouskutsusta on käytävä myös ilmi, mikäli etäosallistuminen rajoittaa osakkaan puhe- tai äänivaltaa.
kokouspöydän ääressä puheenjohtaja istuu pöydän päässä ja kaksi miestä kättelee pöydän yli
Taloyhtiön hallituksen puheenjohtajan tehtävät
Oletko kiinnostunut taloyhtiösi toiminnasta ja haluat tietää enemmän puheenjohtajan roolista? Taloyhtiön puheenjohtaja on keskeinen henkilö yhtiön johtamisessa. Mutta mitä tehtäviä puheenjohtajalla oikein on, ja millaisia ominaisuuksia hyvältä puheenjohtajalta odotetaan?
202111_73849.jpg
Kuntoarvio auttaa selvittämään korjaustarpeet
Pitkän tähtäimen suunnitelma (PTS) yhdessä kuntoarvion kanssa auttaa hallitusta pitämään taloyhtiön kunnossa.
20218_71758.jpg
10 tärkeintä tarkastus­kohtaa hissin määrä­aikaistarkas­tuksessa
Hissionnettomuuksia sattuu onneksi harvoin, mutta seuraukset voivat olla vakavia – kuten Kaunialan sairaalassa kuolemaan johtaneessa hissitapaturmassa. Sairaalan hoitaja ja pyörätuolissa ollut kuntoutuja olivat poistumassa hissikorista. Kesken poistumisen hissikori lähti liikkeelle ylöspäin. Kuntoutuja jäi puristukseen korin lattian ja kerrostason kulkuaukon yläkarmiin ja menehtyi.Tapaturmassa syynä oli nostokoneisten jarrun vikaantuminen. Hissien osat vaativat huoltoa ja tarkastustoimenpiteitä. Onnettomuuksilta vältytäänkin parhaiten ennakoimalla hissin huoltotoimenpiteitä säännöllisien ja lain vaatimien hissitarkastuksen avulla. Mutta mitä itse hissitarkastuksessa oikein tarkastetaan ja miksi? Onko teidän taloyhtiössänne hissiturvallisuus kunnossa?
tiililaattapintainen julkisivu taloyhtiöön wienerberger
Näyttävä tiililaattajulkisivu hyvällä yhteistyöllä
Espoon Gräsantörmäntielle valmistui elokuussa 2023 Hartela Etelä-Suomen urakoimana kolmen asuinkerrostalon kokonaisuus, jonka näyttävät tiililaattapintaiset julkisivut ovat erinomainen osoitus koko suunnittelu- ja toteutustiimin hyvästä ja onnistuneesta yhteistyöstä.
Kerrostalo alhaalta kuvattuna
Viikon kysymys: Putkivuodon kustannuksien jako?
Ostimme Joulukuussa asunnon josta löytyi kahden kk:n päästä kosteus ammeen alta, isännöistijä ehdotti että korjataan vaan ammeen kohta, mutta kukaan ei käy tekemään sitä, koska vedeneristykseen tulee saumakohta eikä sille voi antaa takuuta. Nyt kylppäri on betonipinnalla ja kaikki menee uusiksi. Mitä tämän remontin kustannuksista kuuluu meille?
helsinki ylhäältäpäin
Miten löydät oma väestönsuoja hätätilanteessa?
Suomessa varautuminen poikkeustilanteisiin on osa arkista turvallisuutta, ja yksi keskeinen kysymys kriisitilanteessa on: missä on lähin väestönsuoja? Jokaisen on hyvä tietää, missä suojatilat sijaitsevat ja miten ne toimivat, sillä hätätilanteessa nopea toiminta voi olla ratkaisevaa.
Toimitusjohtaja Joona Mannonen
Remontti tilattu – mitä sitten tapahtuu ja pitää huomioida?
Tarjoukset on kilpailutettu ja osakas tai taloyhtiö on valinnut remontilleen tekijän. Mutta voiko tilaaja auttaa työn sujumista? Omataloyhtiö haastatteli urakoitsijaa, miten parempaan lopputulokseen päästään. Ota urakoijan vinkit talteen jo nyt, sillä kun kiireinen urakkatarjouspyyntöjen aika alkaa, olet askeleen edellä muita.
punainen rivitalo
Voiko hallitus hoitaa isännöitsijän tehtävät?
Meillä on 7 asunnon rivitalo ja yhtiöjärjestyksessä on, että yhtiölle valitaan hallitus ja isännöitsijä. Voimmeko 2/3 enemmistöllä päättää yhtiökokouksessa, että isännöitsijän tehtävät annetaan hallitukselle? Yhtiöjärjestyksen tietysti voimme muuttaa ja poistaa sieltä maininnan isännöitsijästä, mutta se taas maksaa 380 euroa ja sitä ei ehkä haluta maksaa.
Amrak saneerauskohde
Lisäkerrosten rakentaminen mahdollisti laajempia korjaustöitä
Rakennuksen elinkaareen kuuluu väistämättä tiettyjä korjaushankkeita, joilla ylläpidetään kiinteistöä hyvässä kunnossa. Siihen milloin korjaukset tulevat ajankohtaisiksi vaikuttavat talon rakenneratkaisut, materiaalit sekä rakennuspaikka ja ympäristö. Kun kalliita korjaustarpeita osuu lyhyelle aikavälille, voidaan kompensaatiota rahoitukseen hakea lisärakentamisen kautta.
20203_63407.jpg
Voiko yhtiökokouksen pitää etäpalaverina?
Yhtiökokouksiin on mahdollista osallistua etänä.Etäosallistuminen on mahdollista kahdessa tapauksessa:jos yhtiöjärjestyksessä määrätään mahdollisuudesta, taijos hallitus päättää sallia etäosallistumisen.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton